Vánoční prázdniny definitivně neprodlouží ani nová vláda. Bojí se kolapsu nemocnic

Články a rozhovory / Vánoční prázdniny definitivně neprodlouží ani nová vláda. Bojí se kolapsu nemocnic

Vánoční prázdniny definitivně neprodlouží ani nová vláda. Bojí se kolapsu nemocnic

Vánoční prázdniny se dětem ve školách definitivně neprodlouží. Odmítl to končící ministr Robert Plaga (za ANO), změnu v nařízení už neplánuje ani vznikající vláda Petra Fialy. Kandidát na nového ministra školství Petr Gazdík (STAN) vysvětlil, z jakého důvodu.

Nově vznikající vláda původně chtěla, aby vánoční prázdniny začaly už v pondělí 20. prosince. Harmonogram letošního školního roku počítá s prázdninami od čtvrtka 23. prosince. Končící ministr Plaga však prodlužování prázdnin odmítá.
Podle budoucího ministra školství Gazdíka se už rozhodnutí měnit nebude, ani kdyby nová vláda nastoupila v polovině prosince. „Neumím si představit, že budu v sobotu 18. prosince na ministerstvu sesumírovávat vyhlášku o organizaci školního roku a v pondělí rodičům oznámím, že nemají posílat děti do školy. To nejde,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Petr Gazdík.
Proto se prý snažil přesvědčit Plagu, aby vyhlášku změnil on. „Odmítnul to, tak jsem se snažil najít kompromis, který doporučují epidemiologické týmy, aby děti odešly na prázdniny testovány. To mi pan Plaga přislíbil,“ zdůraznil Gazdík.
Hlavním důvodem, proč neprodlužovat vánoční prázdniny, je podle něj to, že kdyby děti zůstaly doma, museli by s nimi zůstat i rodiče. Pro nemocnice by to znamenalo především nižší stav zdravotních sestřiček a lékařek.
„Ozvali se ředitelé velkých nemocnic. Mají strach, že epidemie bude zrovna před Vánoci v nemocnicích kulminovat. Kdyby měly děti prázdniny, tak se to projeví na personálu nemocnice a mohlo by to způsobit kolaps nemocnic. To bych hrozně nerad,“ dodal Gazdík.

Odbory: Učitelé i děti už jsou stejně v karanténě
K tomu, aby Plaga své rozhodnutí přehodnotil, vyzvaly ministerstvo školství odbory. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka by se měl posunout začátek prázdnin z 23. prosince na 20. prosince.
„Myslím, že kdyby to prodloužili o tři dny, tak by to bylo přínosem pro zbrždění rozšiřování epidemie,“ řekl Dobšík ČTK. Školské odbory podle něj nesouhlasí s tím, že mají být školy otevřené, když je velké množství žáků i učitelů nemocných nebo v karanténě. Učitelé jsou podle něj unavení ze suplování za nepřítomné kolegy i z konfliktů s rodiči, kteří se k opatřením staví odmítavě. „Stává se fenoménem, že si nespokojení rodiče vybíjejí zlost a frustraci na pedagozích,“ podotkl Dobšík.
Plaga prodlužovat prázdniny nechce zejména z toho důvodu, že školy byly už během pandemie zavřené opravdu dlouho. „Mé argumenty jsou stále stejné, a totiž, že školy nesmí jako jediné nést následky brždění pandemie, jako tomu bylo v minulosti,“ vysvětloval Plaga.
Prezident Pedagogické komory Radek Sárközi však pro CNN Prima NEWS řekl, že by děti od 10. prosince měly přejít na distanční výuku. Školy jsou podle něj aktuálně největší riziko a covid se v nich šíří jako tsunami.

Autor: CNN, Barbora Zykmundová