Senát schválil zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Pro hlasovalo 58 ze 61 přítomných senátorů

Články a rozhovory / Senát schválil zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Pro hlasovalo 58 ze 61 přítomných senátorů

Petr, Gazdík, místopředseda hnutí STAN

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za následky výbuchů munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění ve výši téměř 700 milionů korun. Zákon, který s tím počítá, ve středu schválil Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který ho již dříve podpořil. Pro zákon hlasovalo 58 ze 61 přítomných senátorů, proti žádný.

Zákon počítá kvůli omezením po výbuchu dvou muničních skladů s odškodněním, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Návrh podepsali poslanci napříč stranami v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

„Navrhované kompenzace jsou podle mého názoru nejúčinnějším nástrojem, jak stát může v krátké době lidem i dalším subjektům, obcím efektivně pomoci ke zlepšení života zasažených obcí a jejich obyvatel,“ řekl za předkladatele poslanec a někdejší místopředseda sněmovny Petr Gazdík (STAN).

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. Obě budovy si pronajímala ostravská firma Imex Group. V době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což na jaře vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem.

Zásah složek integrovaného záchranného systému trval skoro šest let a odškodnění by mělo podle autorů zmírnit snížení kvality života, které vznikalo různými omezeními.

„Úprava jednorázového odškodnění dotčených obcí a jejich obyvatel cestou přijetí zákona je jedinou možností, jak v současné době zajistit možnost rychlé nápravy, neboť standardní cesty náhrady škody jsou velmi obtížné,“ stojí v důvodové zprávě.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/senat-schvalil-zakon-odskodneni-vybuchy-vrbetice_2108181442_elev