Respekt: Za nezávislá média

Články a rozhovory / Respekt: Za nezávislá média

Respekt: Za nezávislá média

Pět parlamentních stran – ČSSD, lidovci, TOP 09, ODS a Starostové a nezávislí – se rozhodlo bojkotovat videopřenos, k němuž je pozvala redakce iDNES.cz, jednoho z médií, která vlastní předseda ANO Andrej Babiš. „Nedomnívám se, že předvolební debata, kterou organizuje vydavatelství patřící jednomu z aktérů voleb a jehož deníky zejména v posledních měsících nejsou nezávislé, by byla férová,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík.

R: Jde vám o princip, nebo máte obavu z něčeho konkrétního?

PG: O princip, politika je trochu jako sport. Když rozhodčí nějakého zápasu je zároveň zaměstnancem jedné ze stran zápasu, tak nemůže být férový.

R: Řekl jste, že Lidové noviny a MF DNES „zejména v posledních měsících nejsou nezávislé“. Co konkrétně jste tím myslel?

PG: Jeden příklad jsem popsal na Facebooku. Když Lidové noviny psaly o sporu kolem policejní reorganizace a odchodu šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty od policie, jako ilustrační fotku k tématu daly billboard s Andrejem Babišem a slovy: Bojujeme proti korupci, i když se chlapci snaží. Nebo, doslechl jsem se od jednoho ze zaměstnanců, že reakcí na naši neúčast v debatě má být to, že nás Babišovy noviny začnou ignorovat. Očekával bych reakci právě opačnou, že se nám novináři budou snažit dokázat, že nezávislí jsou.

R: Rozhodli jste se o bojkotu každý sám, nebo jste se předem nějak domlouvali?

PG: Domlouvali, ale není pravda, jak napsal šéfredaktor Jaroslav Plesl, že mě do toho navezl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Oslovila mě jiná ze čtyř stran, nechci říkat která. My politici sledujeme média každý den a ta hranice se v posledních měsících posunuje. Každý to musí vidět, že Babišovy deníky ani zdaleka nejsou nezávislé. Slíbil jsem, že jako poslanec budu hájit svobodu a demokracii, a jejich podmínkou jsou vedle svobodných voleb i nezávislá média.

Týdeník Respekt, 5.9.2016