Primátorka by z počtů v Suché Lozi propadla

Články a rozhovory / Primátorka by z počtů v Suché Lozi propadla

Petr Gazdík.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová tvrdí, že kvůli novele rozpočtového určení daní (RUD) přišla Praha od roku 2013 o 650 milionů korun. Dobrý vtip, ale chápu, že paní primátorka je poslední dobou poněkud rozlítaná, a proto se nebudu pozastavovat nad tím, že jen málo jiných věcí je dál od pravdy.

Faktem je, že daňové příjmy Prahy po přijetí novely RUD od roku 2013 rostly. Důkazem jsou otevřená data ministerstva financí: rok před přijetím novely, v roce 2012, se jednalo o 41 miliard korun daňových příjmů, v roce 2013 42 miliard korun, tedy o jednu miliardu korun více, v roce 2014 dokonce 45 miliard korun. Ze znalostí prvního stupně naší sucholožské základní školy vyplývá, že to paní Krnáčová zase popletla.

Je smutné, že to byl právě její stranický šéf, kdo ve skutečnosti připravil Prahu asi o 200 milionu korun. Pamatujete, když koalice v říjnu schválila návrh z pera ministra financí, který po zrušení druhého důchodového pilíře přidal peníze krajům, ale obcím nikoliv (Kraje si polepší o příjmy z DPH, rozhodla sněmovna. Obce ostrouhají, Lidovky.cz, 23. 10. 2016)? Praha je ze zákona obec, nedostala ani korunu. I přesto, že Starostové a nezávislí na tuto diskriminaci upozorňovali a navrhovali spravedlivé přerozdělení peněz mezi obce i kraje, na čemž by Praha profitovala, Andrej Babiš to odmítl.

Dobrou zprávou pro Adrianu Krnáčovou je, že se může připojit k naší zákonodárné iniciativě, se kterou se už ztotožnily Pardubický a Zlínský kraj. Ta narovnává pokřivené daňové vztahy mezi státem, kraji a obcemi. V Praze ho chceme podat na nejbližším zastupitelstvu.

Pokud ani této možnosti ANO nevyužije, nepolevíme. Za práva Prahy budeme bojovat i nadále, a neodradí nás ani předvolební populistická rozhodnutí ministra financí, ani neutěšené počty pražské primátorky.

Petr Gazdík