Předseda STAN Vít Rakušan by měl kandidovat na prezidenta

Články a rozhovory / Předseda STAN Vít Rakušan by měl kandidovat na prezidenta

Předseda STAN Vít Rakušan by měl kandidovat na prezidenta

Šéf hnutí STAN Vít Rakušan by měl kandidovat na prezidenta. CNN Prima NEWS to řekl poslanec, kandidát na ministra školství a jeden ze zakladatelů hnutí Petr Gazdík. Nejvíc se prý bojí, že by se do druhého kola prezidentské volby dostali Andrej Babiš a Tomio Okamura.

„Vít Rakušan by byl dobrý. Pro mě je nejhorší situace, že se do druhého kola prezidentské volby dostanou Andrej Babiš a Tomio Okamura,“ prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Gazdík.
Demokratické strany podle něj mají povinnost najít několik kandidátů, kteří by měli šanci se do druhého kola dostat. „Vítek by byl skvělý kandidát a byl by skvělý prezident. Je to ale o rozhodnutí Víta Rakušana, hnutí STAN i koalice s Piráty. Můj názor je, že by kandidovat měl,“ zdůraznil Petr Gazdík.
Sám Rakušan zatím nepotvrdil, že o kandidatuře uvažuje. V minulosti ale přiznal, že se ho na Hrad ptá hodně lidí. Ve sněmovních volbách totiž Rakušan dostal nejvíc preferenčních hlasů. Ve Středočeském kraji ho kroužkovalo 60 tisíc lidí.
Druhou nejúspěšnější kandidátkou podle počtu preferenčních hlasů se stala pražská lídryně koalice Spolu a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která získala víc než 49 tisíc hlasů. Třetí místo zaujal lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala, v Jihomoravském kraji dostal 38 500 preferenčních hlasů. Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš skončil čtvrtý, v Ústeckém kraji získal rovněž přes 38 tisíc hlasů.
„Jsem čtyři roky poslancem, teď nově zvoleným poslancem. Čeká mě vládní angažmá a nikdy jsem ve vládě nebyl. Před čtyřmi lety jsem byl lokálním politikem. Chci opravdu teď obstát na ministerském postu. Chci dokázat, že jsem relativně slušný manažer, že nějaké zkušenosti mám a že mám nějaký cíl,“ řekl v říjnu pro CNN Prima NEWS Rakušan.
Rakušan se zatím chystá na vnitro
Do vlády Petra Fialy má Rakušan nastoupit na ministerstvo vnitra. „Nějaká úvaha hodně do budoucnosti... Pokud bych cítil podporu veřejnosti, tak toho můžu v různých pozicích v politické dráze využít. Ale já jsem své ženě slíbil, že v politice nebudu do konce života a že třeba za deset let by mě bavila nějaká diplomatická dráha,“ nastínil Rakušan. Na pozici prezidenta se prý neodvažuje pomýšlet mimo jiné z úcty k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

V kuloárech se mluví o tom, že na kandidaturu na prezidenta se připravuje končící premiér Babiš. Koncem listopadu naznačil, za jakých podmínek by do boje o Hrad šel.
„Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů... Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma,“ prohlásil Babiš na otázku fanynky. Dosud přitom na novinářské dotazy na toto téma odpovídal spíše zdrženlivě.
Na post prezidenta pomýšlí například expremiér a bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. Do boje se chce vydat i generál Petr Pavel. Sázkové kanceláře dlouhodobě řadí mezi favority i rektorku brněnské Mendlovy univerzity Danuši Nerudovou.
Prezidentské ambice má i senátor Marek Hilšer, který neúspěšně kandidoval už v roce 2018. Mluví se ale třeba i o jeho kolegovi z dolní komory a dalším neúspěšném kandidátovi z minulé prezidentské volby Pavlu Fischerovi nebo o skladateli Michaelu Kocábovi. Často zmiňovaný je i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který je ale zdrženlivý a kandidaturu nepotvrdil.
Prezidentské volby by se v řádném termínu měly uskutečnit zřejmě začátkem roku 2023, o přesném termínu rozhoduje předseda Senátu nejpozději 90 dní před jejich konáním.
redaktorka CNN Prima NEWS
Autor: Barbora Zykmundová, CNN