Gazdík: Kvůli provizoriu zmrazíme platy učitelů

Články a rozhovory / Gazdík: Kvůli provizoriu zmrazíme platy učitelů

Gazdík: Kvůli provizoriu zmrazíme platy učitelů

Nastupující vláda koalic Spolu a PirSTAN chce předělat rozpočet na příští rok. Zřejmě to nestihne ještě letos, a proto státní úřady pojedou na začátku roku 2022 v rozpočtovém provizoriu. Budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN) v České televizi o víkendu řekl, že po dobu provizoria neporostou platy učitelů a dalších státních zaměstnanců.

„V prvních třech měsících budou výdaje patrně ve výši jedné dvanáctiny předchozího roku. Tím pádem nebude na navýšení platů v prvních třech měsících. O to víc bych chtěl apelovat na pana prezidenta, že čím dříve bude vláda sestavena a funkční, tím lépe to bude pro tento stát jak z hlediska rozpočtu, tak i covidové a energetické krize,“ řekl Gazdík.
Byli to přitom STAN, kteří spolu s piráty ve Sněmovně neúspěšně předkládali návrh, aby platy učitelů od roku 2023 dosahovaly 130 procent průměrné mzdy. Podle dosluhujícího ministra školství Roberta Plagy (za ANO), který by měl v resortu zůstat jako náměstek, je neschválený rozpočet nepříjemná komplikace.
„Ministerstvo školství by totž v situaci rozpočtového provizoria nemohlo vysokým školám uvolnit vyjednané navýšení o 1,2 miliardy, ani by nemohlo navýšit objem prostředků pro regionální školství o v rozpočtu 2022 plánovaná 3,5 procenta,“ sdělil Právu Plaga.
Podle končící ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) však nemusí jít jen o dočasnou komplikaci a zvýšené platy jsou ohroženy po celý následující rok. „Vzhledem k tomu, že horizontem hospodaření při provizoriu je jeden měsíc a platy se upravují vždy na celý rok, je zvýšení tabulek na ostatní měsíce fakticky rozpočtově nezajištěno,“ řekla Právu Schillerová.

Zdroj článku: Deník Právo