Gazdík ke koalici s KDU-ČSL: Věřím, že lidé ocení odvahu a nedopustí vládu populistů s extremisty
Články a rozhovory / Gazdík ke koalici s KDU-ČSL: Věřím, že lidé ocení odvahu a nedopustí vládu populistů s extremisty
Nová koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých (STAN) se vydala na závod s časem. Spojenectví bylo stvrzeno na víkendovém sjezdu lidovců jasnou většinou hlasů. Rozhodovat ale budou hlasy občanů a průzkumy naznačují, že se zatím nedaří oslovovat potřebných 10 procent voličů. „Česká republika potřebuje sílu, která je eurooptimistická, která nás bude pevně spojovat se Západem a bude ctít demokratické tradice,” říká předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je hostem Interview Plus.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že ani nečekal, že koalici se Starosty podpoří 82 procent delegátů. Gazdík byl silnou podporou také příjemně překvapený. „Strana, která má takřka stoletou tradici, tím udělala krok do neznáma, do něčeho nového. Tím ukázala, že nelpí jen na tradicích. Že je stranou, která spojuje tradiční a moderní. Za to si kolegů z KDU-ČSL velmi vážím,” říká.
Základem je rodina
Spojenectví STAN a KDU-ČSL vzniká podle Gazdíka přirozeně: „Naše senátní kluby zasedají už dlouho společně, spolupracujeme v mnoha obcích a krajích, daří se nám spolupráce v Evropském parlamentu. Kromě toho jsme si programově blízko a Česká republika potřebuje sílu, která je eurooptimistická, která nás bude pevně spojovat se Západem a bude ctít demokratické tradice. Také sílu, kde bude generace politiků, která už někde reálně pracovala, za kterými jsou vidět jejich výsledky.”
„Chceme spojit venkov a města, chceme spojit mladé a starší voliče. Chceme ukázat, že to jde, že Česká republika může být skutečná společnost. I naše logo svědčí o tom, že základ má být rodina, pak obec, pak region nebo kraj. Z těchto pilířů se tvoří celá společnost. Ta je u nás rozdělená, my chceme spojovat.”
Jak důležitý je vztah Bělobrádka a Gazdíka? „Myslím si, že je to hodně důležité. I u světových státníků se vždycky říká, že je mezi nimi důležitá jistá chemie. Věci jsou pak mnohem jednoduší. Můžu říct, že my jsme skutečně dobrá parta, kde podaná ruka a slovo platí,” odpovídá Gazdík.
Lidé ocení odvahu
Průzkumy zatím nenaznačují, že by nová koalice měla překonat desetiprocentní hranici nutnou pro zvolení do Poslanecké sněmovny. Podle pondělního volebního modelu společnosti Focus by lidovce a STAN volilo 7,4 procenta voličů.
„Při vší úctě, společnost Focus je navázaná na konkrétní politické strany, pracuje pro ně. To je jedna věc, která ten průzkum znevěrohodňuje. Druhá je to, že ona Starosty a nezávislé ve svých průzkumech neuváděla. Dostali jsme tam čistou nulu. Jsme jako Starostové zvyklí, že nás agentury podceňují, u některých jsme měli ve Středočeském kraji tři měsíce před krajskými volbami dvě až tři procenta. Získali jsme jich nakonec 18,7,” popisuje Gazdík.
„Kdybychom kandidovali zvlášť, tak je díky našemu volebnímu systému, který výrazně preferuje strany, které získávají dvouciferný volební výsledek, takřka jisté, že by těch osm až deset mandátů rozdílu byli ti, kteří budou rozhodovat o zásadním směřování naší země. Věříme, že lidé ocení odvahu a nedopustí, aby tady vládli populisté s extremisty.”
Euro ano, ale později
Z průzkumů plyne, že jsou Češi největšími euroskeptiky z obyvatel sedmi zemí Evropy. Jiné zase ukazují, že až 74 procent respondentů si myslí, že evropské zákony přinášejí přílišné omezování. Není v dnešní době sázka na prounijní program riskantní?
„Právě proto, že se některé politické strany snaží vytěžit na protievropské náladě politické body, se k občanům nedostávají relevantní informace. Já jako místopředseda parlamentu a poslanec vím, že většina nesmyslů v transformacích evropských směrnic je z 80 procent z pera našich úředníků na našich ministerstvech. Odpovídají za ně konkrétní ministři, evropskou směrnicí to jen hájí. Takových zákonů jsou desítky. Občas se to svaluje na Evropskou unii víc, než je zdrávo,” říká Gazdík.
Koalice KDU-ČSL a Starostů se hlásí k přijetí eura. „Jsme ale v situaci, kdy volby ve Francii vyhrál Emmanuel Macron, který mluví o tom, že má být nějaké tvrdé jádro a obal. Jádrem myslí eurozónu. Teď musíme počkat na to, jaký vývoj v Evropské unii bude, musíme do něj aktivně mluvit. V dlouhodobém horizontu euro určitě přijmeme, v krátkodobém je dobré počkat,” myslí si host.
Jan Bumba, ČRo Plus