Gazdík: Bečva není problém jen jedné řeky

Články a rozhovory / Gazdík: Bečva není problém jen jedné řeky

Gazdík: Bečva není problém jen jedné řeky

Rok vyšetřování otravy moravské řeky Bečvy k vyšetření viníka nevedl. Otazníky nad tím, kdo otrávil kyanidem vodu v řece a kdo tak může za otrávení tun ryb – do kafilérie bylo odvezeno přes 40 tun uhynulých těl – se pokusila vyjasnit sněmovní vyšetřovací komise. „Mám pocit, že je to jedna z mála vyšetřovacích komisí, která přináší konkrétní závěry a která skutečně něco vyšetřila,“ říká zpravodaj sněmovní komise Petr Gazdík, dvojka koalice Piráti a Starostové ve Zlínském kraji.

Co mohla vyšetřit komise složená z poslanců, když nevyšetřila nic ani policie?

Ano, i toto bylo předmětem šetření naší komise. A zjistili jsme neuvěřitelné věci: policie se vydala jen jednou cestou, začala vyšetřovat pouze firmu Energoaqua a úplně pominula firmu Deza, která patří s dalšími firmami Agrofertu do svěřenského fondu premiéra Babiše. Přitom obě firmy nakládají s jedy, nemělo smysl jednu z nich z vyšetřování vyloučit. Čili pochybnosti vyvolává i práce samotné policie. My jsme vyslechli řadu svědků a těch nesrovnalostí je tolik, že by policie měla šetřit nejen samotnou havárii, ale i podezření ze zločinného spolčení.

Zločinné spolčení – není to silná káva?

Víte co, je to tak fatální šlendrián, až se jeden ptá, zda to nebyl záměr.

Máte pro to ale důkazy?

To není mým úkolem, nejsem policista ani státní zástupce. Já neříkám, že to zločinné spolčení bylo, já říkám, že podle našich poznatků mohlo být a mělo by se to prošetřit. Podívejte, když se liší oznámení času nehody, když starosta za ANO nevyhlásí stav nebezpečí a neinformuje lidi, když se „náhodou“ vylejí vzorky sebrané rybáři, když inspekce životního prostředí zjevně podle našich závěrů pochybila a když policie šetří jen jednu firmu ze dvou podezřelých – tak co si má člověk myslet? Proto by, myslím, měla policie šetřit i toto podezření.

Premiér namítá, že opozice tuto ekologickou havárii jen politizuje a zneužívá před volbami, ukazuje prstem jen na jeho bývalou firmu, jak říká. Ono to opravdu tak může vypadat…

Tak ona je ta kauza samozřejmě zpolitizovaná. Když je premiér v tak gigantickém střetu zájmů, v jakém je, tak se to stává samozřejmě politickou kauzou – ale politizuje ji sám premiér svojí osobou. A pokud jsou ve svěřenských firmách jen jeho „bývalé“ firmy, pak nechápu, jak z nich může získávat ročně zhruba 130 milionů korun pro sebe, jak transparentně přiznává. Neznám nikoho, komu by platily takové částky dnes už bývalé firmy. Vysvětlení je jediné: stále mu patří. A úkolem policie by mělo být, vyšetřit, zda různé orgány veřejné správy nekonaly šlendriánsky právě proto, že jde o jeho firmu.

A co se teď tedy podle vás má stát?

Musí se změnit některé zákony, způsob krizového řízení pro případ takových havárií. Není třeba možné, aby firma nakládající s jedy neměla zmapované výpustě odpadních vod pod svým areálem, když toto musí mít každá, byť sebemenší obec. I to je jeden ze závěrů naší komise – a na příští Sněmovně bude navrhnout změnu zákonů, aby se podobné případy nemohly opakovat.